VADEMECUM

PIELĘGNIARKI i POŁOŻNEJ

BIULETYN INFORMACYJNY OIPiP W TORUNIU

Spotkanie wojewody z przedstawicielami samorządów lekarzy oraz pielęgniarek i położnych

20 kwietnia 2020 r. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz spotkał z przedstawicielami izb lekarskich oraz izb pielęgniarek i położnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Rozmowa dotyczyła bieżących działań związanych z sytuacją epidemiczną w naszym kraju.
Temat rozmów dotyczył ewentualnych przesunięć personelu medycznego do pracy przy zwalczaniu epidemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W tej chwili nie ma takich potrzeb i wszystkie jednostki służby zdrowia, które pracują na pierwszej linii nie wykazują w tym momencie zapotrzebowania na dodatkowe etaty lekarzy i pielęgniarek, ale chcemy być przygotowani na każdą sytuację.

Przedstawiciel rządu w województwie dodał, że krótki kryzys, kiedy mieliśmy zakażenia wewnątrz szpitali, został opanowany i prawie wszystkie oddziały szpitalne działają normalnie.

Wojewoda podkreślił również, że sytuacja w kujawsko-pomorskich domach pomocy społecznej oraz w zakładach opiekuńczo-leczniczych jest stabilna i nie występują tutaj problemy, z którymi muszą się mierzyć inne województwa.

– Oprócz tego, że systematycznie dostarczamy do tych placówek środki ochrony osobistej, systematycznie rozmawiamy ze starostami i prezydentami miast odpowiedzialnymi za te jednostki, to również przez projekt unijny, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, starostowie i prezydenci zdecydowali się na badanie całego personelu oraz podopiecznych raz w tygodniu. To bardzo uspokaja personel w DPS-ach i ZOL-ach. Mimo to, chcemy być przygotowani, bo w dobie pandemii sytuacja może zmienić się z dnia na dzień – dodał wojewoda.

Spotkanie z przedstawicielami izb lekarskich oraz izb pielęgniarek i położnych posłużyło wypracowaniu przejrzystych zasad kierowania, gdy zajdzie taka potrzeba, do pracy w jednoimiennym szpitalu zakaźnym lub innej jednostce o podwyższonej gotowości.

Relacja

Udostępnij

Share on Facebook
Share on Twitter