VADEMECUM

PIELĘGNIARKI i POŁOŻNEJ

BIULETYN INFORMACYJNY OIPiP W TORUNIU

Porada pielęgniarska skróci kolejki

– Pacjent, który przyjdzie do poradni tylko po to, żeby uzyskać skierowanie na badania czy przedłużenie recepty, będzie mógł być przyjęty przez pielęgniarkę – mówi w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Od 1 stycznia miała być wprowadzona porada pielęgniarska, prace nad tym rozwiązaniem się jednak przeciągają. Czy budzi ono jakieś kontrowersje?

Porada pielęgniarska z powodzeniem funkcjonuje na świecie, w tym także w krajach Unii Europejskiej. W istniejących tam modelach pielęgniarka bardzo często jest osobą, która pierwsza rozmawia z pacjentem i decyduje, czy potrzebuje on dalszej konsultacji z lekarzem, czy wystarczy jej porada. U nas będzie to nowy rodzaj świadczenia, który wymaga opisania warunków realizacji oraz oszacowania kosztów. Konsultujemy się ze środowiskiem i jesteśmy już praktycznie na finiszu, jeżeli chodzi o poradę w lecznictwie specjalistycznym. Rozmawiamy jeszcze o poradzie pielęgniarskiej w podstawowej opiece zdrowotnej. Obecnie trwają uzgodnienia z lekarzami POZ.

Cały wywiad z Minister Szczurek Żelazko – Gazeta Prawna

Udostępnij

Share on Facebook
Share on Twitter