ZUS nie zapłaci „chorobowego” zadłużonym

ZUS nie zapłaci „chorobowego” zadłużonym przedsiębiorcom. To znaczy pielęgniarki i położne, które prowadzą indywidualne praktyki i zalegają z opłatami składek do ZUS muszą się liczyć z tym, że w przypadku choroby nie otrzymają świadczenia.

Od początku 2018 roku zmieniły się zasady opłacania składek ZUS. Niestety nowe zasady opłacania składek mają swoje niespodziewane konsekwencje. Przedsiębiorcy z zaległościami w opłacaniu składek ZUS nie będą dostawać wypłaty za „chorobowe”. Póki nie spłacą swojego długu.

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie wpłaty przedsiębiorcy wysyłają na oddzielne, indywidualne dla każdej firmy konta w ZUS. Okazuje się, że przelewy z zadłużonych firm idą w pierwszej kolejności na pokrycie najstarszych zaległości. A to ma wpływ na wypłaty kwot za zwolnienia chorobowe – pisze Mateusz Rzemek w czwartkowej „Rzeczpospolitej”.

– Samozatrudnieni najbardziej odczują zmianę przepisów, bo potrącenie zaległości z ich bieżących składek powoduje utratę prawa do zasiłku z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – powiedział dziennikowi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS. – Obecnie ten problem dotyczy aż 100 tys. prowadzących działalność, którzy przed zmianą przepisów opłacali składkę na to dodatkowe ubezpieczenie. Jeśli nie uregulowali zaległości, stracili właśnie prawo do zasiłku – dodał.

Źródło

Written by